jane rozhovor

12. ledna 2010 v 17:24 | twi-amy-light |  jane
rozhovor v celem clanku::

Los Angeles (Od zvláštního zpravodaje) - Sága Stmívání je fenomén. Literární i filmový. Není divu, že Dakota Fanningová, jež v druhém snímku série ztvárnila upírku Jane, je už ve svých patnácti letech mezinárodní hvězdou.

Již předtím se však objevila třeba po boku Toma Cruise ve snímku Válka světů či namluvila hlavní postavu animovaného filmu Koralína a svět za tajnými dveřmi.
V novém pokračování ságy Stmívání Nový měsíc představujete Jane, členku rady Volturi. Bylo těžké začlenit se jako nováček mezi herce, kteří se znají už z předcházejícího dílu?
Jistě, trochu ano. Už to, že se všichni dobře znají a s prvním filmem byli úspěšní, je velice zavazující. Připadáte si tak trochu jako žák, jenž přichází do nové školy, nebo cizí dítě do nové rodiny. Všichni mi však hodně pomáhali, přestože jsou z nich už dnes velké hvězdy. Se spoustou z kolegů jsem docela rychle skamarádila.

S Kristen Stewart jste navíc hrála už ve dvou celovečerních filmech...
A díky tomu se my dvě známe a kamarádíme už dávno.

Čím vás role Jane zaujala?
Volturi jsou zlověstný upíří rod, který dokáže napáchat řadu špatností. V tom se tahle role liší od toho, co jsem hrávala dříve. Abych mohla ubližovat lidem, tak ve filmu používám nadpřirozenou sílu. Dokážu způsobit velkou bolest těm, kteří se mi znelíbí. To bylo pro mne dost neobvyklé. Něco podobného jsem zatím ještě nehrála.
Popravdě, je to velké odbočení od vašich typických rolí...
Ano. Já si však myslím, že je potřeba hrát různé role a případně si vyzkoušet i postavu, kterou diváci ve filmu nenávidí. To je dokonce na herectví to nejkrásnější - mít možnost být sladká i zlá ve stejnou chvíli v různých snímcích.

Vaše role ve Stmívání je poměrně malá...

Skutečně si příliš nezahraju. Objevím se na plátně až skoro na konci a podobné to bude i ve třetím dílu Stmívání. Jenomže hraju postavu, kterou mě strašně baví představovat. Navíc jsem díky téhle roli nosila dost neobvyklý kostým a červené kontaktní čočky. To byla věc! Jsou takové strašidelné a dělají ze mne automaticky ďáblici. Naštěstí je přes ně docela dobře vidět, ale pořád vše vypadá tak nějak podivně. Ale byla to legrace a za chvíli jsem si na ně zvykla. Byla jsem tím nadšená.
V čem se Jane nejvíce podobáte?
Máme obě světlou pleť, takže na mně mohli ušetřit za make-up při líčení.

Když si vybíráte roli podle nabízených scénářů, kterému žánru dáváte přednost?
Baví mě všechny. Nevybírám si podle žánrů, protože rozmanitost filmů, které točím, se mi líbí a dokáže mě motivovat k tomu abych se neopakovala. Snažím se být pokaždé jiná.

Má vliv na výběr filmů i vaše dospívání?
Určitě. Stárnu a uvědomuju si, že se mi nabízí díky tomu úplně nová škála rolí. Těším se na to, protože se mi nechce hrát něco, co by mému věku neodpovídalo. Snažím se, aby to, co dělám, vypadalo věrohodně a abych vše příliš neuspěchala. Myslím si, že se mi to v tom, co jsem doposud hrála, docela podařilo, a přála bych si v tom nadále vydržet.

Je vám patnáct let, jste tedy ve věku, ve kterém romantické příběhy nejvíce "táhnou". Znala jste ságu spisovatelky Stepanie Meyerové?
Ovšem! Jsem fanynkou knižního vydání a líbila se mi pochopitelně i filmové adaptace prvního dílu.

No a nechtěla jste si zahrát spíš hlavní hrdinku Bellu?
Ta postava se mi samozřejmě moc líbí. Ale už ji hraje Kristen a myslím si, že velice dobře.

Hrajete zde také s Robertem Pattinsonem, idolem vašich vrstevnic. Dokázala jste se ovládat?
(smích) Robert je velice roztomilý, ale jsem si jistá, že jsem to zvládla.
Internet plní fámy, které se vztahující k podobným příběhům plným nadpřirozených vlastností.

Dokáže vás tohle zaujmout?
Ve skutečném životě si nic podobného nedovedu moc překvapit, ale nikomu to nevyčítám. Tohle je prostě generační záležitost. Předtím tu byly Hvězdné války. Tehdy každý v podobném věku, v jakém jsem teď já, dokázal být posedlý válkou mimozemských civilizací.Mezi herce a jejich fanoušky v poslední době vstupují nové technologie, jako jsou společenské sítě na internetu. Pomáhá vám to v kariéře?
Pokud myslíte Twitter či Facebook, tak se přiznám, že nijak zvlášť. Já dokonce ani na jednom z nich nemám svůj vlastní profil. Takže vzkaz fanouškům: Pokud tam Dakotu objevíte, je smyšlená. Já jsem díky pracovnímu zaneprázdnění trochu mimo tenhle fenomén.

Máte nějaké herecké vzory?
Měla jsem štěstí, že jsem mohla spolupracovat s řadou vynikajících herců a hereček. Všechny je sama nedokážu vyjmenovat. Pořád bych si přála se podobat Meryl Streepové nebo Hillary Swankové.

V jakých dalších filmech vás uvidíme?
Měla jsem hlavní roli v thrilleru Push (u nás vyšel jen na DVD, pozn. red.) a nedávno šel do kin 3D animovaný příběh Koralína a svět za tajnými dveřmi, pro který jsem namlouvala hlas hlavní hrdinky. Právě jsem dokončila natáčení snímku The Runaways, jenž se bude v amerických kinech promítat od března a mimochodem v něm opět hraje i Kristen, jež představuje Joan Jett. Já jsem tam ztvárnila zpěvačku Cherie Currie ze slavné dívčí kapely sedmdesátých let. A pak samozřejmě nesmím zapomenout na třetí díl Stmívání.

Jakou hudbu posloucháte?
Právě teď díky The Runaways jsou to sedmdesátá léta. David Bowie a ostatní rockeři z téhle éry mě uhranuli.

Bylo těžké zpívat v hlavní roli?
Nebyl to pro mě žádný problém do okamžiku, kdy jsem měla zazpívat opravdu známé písně. Při nich jsem znervózněla, ale věřím, že se mi to nakonec povedlo.

Nazpívala jste písně zpěvačky Currie sama?
Ano. Myslím, že autentičnosti životopisného filmu pomůže i skutečnost, že jsem stejně stará, jako byla ona, když se stala členkou The Runaways.

Hrajete od dětství. Chcete v tom pokračovat i dál?
Vlastně nijak nesním o jiné práci. Nic jiného ani neumím, vždyť hraju více než polovinu svého života. Navíc mě to baví, takže pokud to půjde, chci v tom pokračovat.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama